umów termin
realizacji usługi 531 333 335

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jak często serwisować klimatyzację

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość wdychanego powietrza. Dlatego też istotnym dla naszego zdrowego oddychania urządzeniem jest klimatyzator. Dzięki niemu nie tylko mamy możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniach, ale również możemy cieszyć się oczyszczonym, przefiltrowanym powietrzem o odpowiedniej wilgotności. Klimatyzator, podobnie jak każde inne urządzenie, wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania. Tylko dzięki temu może prawidłowo wykonywać swoją pracę. Jak często należy serwisować klimatyzację oraz gdzie i w jaki sposób to robić?

 

Częstotliwość serwisowania

klimatyzacja-serwisDokonując przeglądów klimatyzacji należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta. Częstotliwość serwisowania może zależeć od konkretnego modelu klimatyzatora, rodzaju instalacji, a także miejsca, w którym jest ona zlokalizowana. W przypadku klimatyzacji domowej lub biurowej najlepiej konserwować ją dwa razy do roku. W innych lokalizacjach, gdzie jest ona narażona na intensywną eksploatację np. w restauracjach i sklepach, zaleca się częstszy serwis. Najlepszą porą na konserwację klimatyzacji jest moment przed oraz po okresie wzmożonej pracy klimatyzatorów, czyli lecie. Serwisowanie zaleca się zatem w okresie wiosennym (marzec/kwiecień) oraz jesiennym (wrzesień/październik). Ponadto minimum raz na trzy miesiące powinno się wymieniać filtry w klimatyzacji, które odpowiedzialne są za czystość wydmuchiwanego powietrza.

 

Na czym polega serwisowanie i dlaczego jest istotne?

Powietrze przepływające przez klimatyzację nie zawsze jest czyste. Na filtrach klimatyzatorów gromadzi się kurz, pyłki, zanieczyszczenia oraz bakterie pochłaniane z pobieranego powietrza. Dzięki temu wydmuchiwane przez klimatyzację powietrze jest czyste i zdrowe. Zalegające na filtrach zanieczyszczenia są jednak bardzo niebezpieczne, gdyż w połączeniu z wilgocią mogą stanowić idealne środowisko do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, grzybów i pleśni. Dlatego podczas serwisowania powinny zostać sprawdzone wszystkie elementy systemu klimatyzacji: skraplacz, parownik, filtry, sterowniki czy przewody z izolacjami i łączeniami.

Zupełny brak lub nieregularne serwisowanie klimatyzacji może doprowadzić do zaburzeń funkcji klimatyzatora. Można to poznać po głośnej pracy urządzenia, przykrym zapachu wydzielającym się z klimatyzatora oraz intensywnym poborze mocy, a co za tym idzie – większym zużyciu prądu. Dbanie o klimatyzator przynosi więc wiele pozytywnych skutków nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla portfela oraz wpływa na sprawność, wydajność i żywotność urządzenia. 

 

Jak serwisować klimatyzatory?

Serwisowanie klimatyzatorów wymaga odpowiedniej wiedzy dotyczącej ich działania oraz doświadczenia. Samodzielnie możemy jedynie wymienić filtry jednorazowe, które zazwyczaj znajdują się pod panelem czołowym klimatyzatora lub wyczyścić filtry wielorazowego użytku przy pomocy odkurzacza lub wilgotnej szmatki. Czyszczenie wnętrza, jak i podzespołów klimatyzatora należy powierzyć wykwalifikowanym i certyfikowanym fachowcom. Samodzielne serwisowanie w nieumiejętny i niedokładny sposób lub przy użyciu niewłaściwych środków może skutkować zaburzeniami funkcjonowania lub nawet trwałym uszkodzeniem urządzenia.

Nasza firma oferuje profesjonalny serwis klimatyzatorów obejmujący nie tylko czyszczenie i dezynfekowanie ich wnętrza przy użyciu odpowiednich środków mechanicznych i chemicznych, ale również sprawdzenie szczelności instalacji, weryfikację stanu podzespołów oraz wczesne wykrycie ewentualnych usterek. Dzięki temu klient ma pewność, że klimatyzacja działa w prawidłowy sposób i może się cieszyć czystym i chłodnym powietrzem wewnątrz pomieszczenia.