umów termin
realizacji usługi 531 333 335

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?

Trudno znosisz upały? Klimatyzacja w domu z pewnością przyniesie ci ulgę. Oprócz chłodzenia powietrza posiada ona kilka innych funkcji, dzięki którym przebywanie w pomieszczeniach jest znacznie przyjemniejsze m.in. ogrzewanie czy usuwanie wilgoci i przykrych zapachów. Z tego też powodu klimatyzatory są coraz popularniejsze nie tylko w biurowcach, szkołach, centrach handlowych czy sklepach, ale także w mieszkaniach i domach prywatnych. W jaki sposób montować klimatyzację, aby prawidłowo spełniała swoje funkcje?

 

W jakim miejscu najlepiej zamontować klimatyzator?

Pierwszym etapem montażu klimatyzatora jest wybór odpowiedniego miejsca zarówno na instalację wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Właściwe umiejscowienie urządzenia warunkuje efektywne działanie i równomierne rozprowadzanie powietrza, dlatego w tej kwestii warto doradzić się specjalistów. Jeśli nawiew będzie skierowany bezpośrednio na łóżko, przestrzeń do pracy lub inny obszar, w którym spędzasz większość dnia, chłód z klimatyzatora może powodować choroby i przeziębienia. Ponadto sprzęt powinien być zainstalowany w łatwo dostępnym miejscu na wypadek serwisowania lub czyszczenia jednostki wewnętrznej.

 

Montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz próba sprawności

montaz-klimatyzacji

Kiedy już zostanie wybrana odpowiednia ściana do montażu klimatyzacji, należy w prawidłowy sposób umieścić na niej urządzenie. Klimatyzator powinien być oddalony minimum 20 cm od sufitu oraz 30 cm od pozostałych elementów wyposażenia. Instalację jednostki wewnętrznej zaczyna się poprzez montaż stelażu na ścianie. Następnie wykonywany jest otwór, przez który będzie można poprowadzić przewody freonowe, elektryczne, kabel grzejny, rury łączące instalację wewnętrzną z zewnętrzną oraz system odprowadzania skroplin. Na stelażu umieszcza się urządzenie, a przewody przekłada przez otwór na zewnątrz.

Kolejny element instalacji montowany jest na zewnątrz budynku np. na elewacji, balkonie lub dachu, stosunkowo blisko jednostki wewnętrznej. Urządzenie powinno być umieszczone na stabilnej podkładce w odpowiedniej odległości od ściany budynku. Ze względu na generowany przez klimatyzator hałas, najlepiej instalować go z dala od okien. Następnym krokiem jest montaż odpływu skroplin na spodzie urządzenia, założenie instalacji freonowej oraz połączenie jednostki zewnętrznej z wewnętrzną przy pomocy rur i instalacji elektrycznych.

Ostatnim etapem montażu klimatyzacji jest przeprowadzenie próby szczelności, odpowietrzenie układu przy pomocy pompy próżniowej oraz napełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym. Poprawne funkcjonowanie klimatyzatora zależy nie tylko od jakości samego urządzenia, ale przede wszystkim prawidłowej konstrukcji całego systemu. Dlatego też montaż sprzętu należy powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę z tego zakresu. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie eksploatować klimatyzator oraz cieszyć się czystym i chłodnym powietrzem w swoim domu.